Переглянути ставлення до свого здоров’я

 

Екватор зими вже перейдений, а сезон росту вірусних захворювань тільки набирає темпів. Кожен входить в цей період зі своїми симптомами та недолікованими застудами. Згідно прогнозу фахівців Центру громадського здоров’я МОЗ України, упродовж епідемічного сезону осінь 2019 року - весна 2020 року на грип та ГРВІ в країні перехворіє від 4,8 млн до 6,7 млн людей. Очікуються дві хвилі підйому захворюваності: наприкінці січня — на початку лютого, з можливим піком на 4-му тижні. Варто про це замислитись і самим працівникам, і керівникам підприємств та організацій. І тим установам та організаціям, які працюють над питаннями профілактики, адже  ми всі – з одного боку барикад боротьби із хворобами.

Кажуть: майбутнє належить медицині профілактичній. А як відомо, один з важливих напрямків діяльності Фонду соціального страхування України – профілактика, яка має повертати людину до працездатності та поліпшувати здоров’я. Ще прийде час, коли  головною  метою  буде збереження здоров’я  людей,  а  не  намагання  лікувати їх, коли вони захворіли чи травмувалися. Ще Черчіль  наголошував: краще попередити хворобу, ніж лікувати її.

Днями у медіапросторі з’явилася інформація про спалах вірусної пневмонії на Тернопільщині. І хоч ситуація наразі  стабільна та контрольована, захворюваність на ГРВІ є нижчою за порогові показники, люди захвилювалися. І підхід «знайомий порекомендував засіб» знову активізувався при інфекційних захворюваннях, сезонних перебігах різних штамів ГРВІ. А, як відомо, ускладнення страшніші за саму хворобу, призводять до виснаження організму, а часом і до летальних наслідків. Працівники ігнорують щеплення, профілактичні огляди. І задумуються про це тоді, коли хвороба стукає в двері.

Зрозуміло, при високій температурі, перших ознаках захворювань варто звертатись до фахівців, консультуватись, аби не задавнювати хвороби. Є й такі працівники, які «героїчно» з температурою ходять на роботу, поширюючи віруси навколо, на здорових колег.

Як тільки з’явились симптоми хвороби, спеціалісти радять кілька днів на початковому етапі ефективно пролікуватися, відлежатися, аніж опісля тижнями героїчно боротися з хворобою. А до того ж, таким чином можна убезпечити своїх колег від інфекції.

В профілактиці захворювань, у здоров’ї громадян зацікавлені усі – і роботодавці, і самі працівники, і Фонд соціального страхування, який несе величезні видатки на виплати з тимчасової втрати працездатності. Здорові люди – хороші працівники, а відповідно, здорове суспільство – міцна держава.

Керівники підприємств, установ та організацій мають створювати відповідні умови праці, які допоможуть вберегти працівників від сезонних хвороб, підвищити опірність організму. Не так важко, зате важливо утеплити, відрегулювати вікна та двері, дотримуватись норм температурного режиму на робочих місцях. Провести вакцинації (яка обійдеться в кілька разів дешевше), профілактичні огляди працівників, щоб убезпечити людей від хвороб, попередити їх.

Чимало людей вважають, що кращий засіб від бронхіту – це капустяний лист, гарненько змащений медом. І рани затягуються в момент, якщо прикласти до них подорожника, як було в дитинстві при збитому коліні. Та й взагалі знавці з простору інтернету розповідають, що найкраща допомога – це сила землі. Але чи так це насправді?

Ми звикли користуватися порадами сусідів, котрі теж кашляли – і тільки отака мікстура допомогла. А ця мазь – найліпша, коли спина болить. Тільки більшість пропускає інформацію, що спина може боліти при десятках діагнозів. І не завжди при цьому можна її натирати. Часто «залікувавши» хворобу порадами знайомих, люди упускають час на те, щоб вірно поставити діагноз. І пізніше доводиться лікуватися довготривало, витрачаючи чимало коштів та проходячи медичну реабілітацію.

Кожна застрахована у Фонді соціального страхування особа (а це той, хто офіційно працевлаштований і сплачує або за яку сплачується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) має право після перенесеної хвороби пройти відновлювальне лікування за кошти Фонду. Фонд переорієнтовано на зручну інституцію для людини і запроваджено адресність програм соціального захисту наших громадян. Сьогодні кожна людина має право чекати допомоги від тих, хто покликаний боротися за збереження і зміцнення здоров'я людей. І в той же час охорона власного здоров'я — це обов'язок кожного.

Жителі нашої області наближаються до епідеміологічного порогу. Тому треба реагувати правильно на виклики часу: не забувати за  профілактичну медицину, запобігання захворюванням, забезпечивши людину усім необхідним для ефективної і безпечної праці.