У разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплату допомоги на поховання здійснюють органи Пенсійного фонду України. 

 

Які документи необхідно подати до відділів обслуговування громадян (сервісних центрів)?

Особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає в органи Фонду:

  • документ, що посвідчує особу заявника;

  • заяву про виплату допомоги на поховання;

  • свідоцтво про смерть;

  • витяг із Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання або довідку про смерть пенсіонера.

Якщо померла особа одержувала пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», заявник додатково подає довідку, що поховання здійснено за власні кошти (не за кошти держави).

У разі реєстрації смерті за межами України подається свідоцтво про смерть або інший документ, який підтверджує факт смерті, виданий компетентним органом іноземної держави.

Варто також зауважити, що термін для звернення по виплату допомоги на поховання не обмежуються. А це означає, що особа, яка здійснила поховання пенсіонера, може в будь який час звернутися в органи Пенсійного фонду України.

Який розмір допомоги на поховання?

Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачає, що у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на час смерті.

У разі смерті пенсіонера, якому пенсію було призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», членам його сімї або особі, яка здійснила його поховання, виплачується допомога в розмірі тримісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на час смерті, але не менше п’ятиразового розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Тобто, якщо тримісячний розмір пенсії менший за п’ятиразовий розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений у місяці смерті пенсіонера, то розмір допомоги на поховання пенсіонера буде визначено в п’ятиразовому розмірі відповідного прожиткового мінімуму. Якщо триразовий розмір пенсії буде більший, то допомога на поховання виплачується в розмірі тримісячної пенсії. 

У яких випадках допомога на поховання не виплачується?

  • якщо поховання пенсіонера проведено за державний кошт;

  • допомога на поховання не виплачується, якщо особа перебувала на повному державному утриманні, і установа (заклад), у якому пенсіонер помер, здійснила поховання за бюджетний кошт. При чому, незалежно від закону, відповідно до якого була призначена пенсія.

Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зазначає, що із 01 квітня 2021 року виплата допомоги на поховання здійснюється шляхом зарахування коштів на поточні рахунки осіб, які мають право на її отримання, в уповноважених банках. Із заявою про виплату допомоги на поховання можна звертатися в будь-який сервісний центр Пенсійного фонду в межах України незалежно від місця проживання заявника чи перебування на обліку померлого пенсіонера.

 

 

Головне управління
 Пенсійного фонду України
 в Тернопільській області

 

02.12.2021