Спадкування в умовах воєнного стану
Спадкування в умовах воєнного стану
Спадкування - є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Законодавством визначено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Статтею 1221 Цивільного кодексу передбачено - Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна. В особливих випадках місце відкриття спадщини встановлюється законом. Так, з урахуванням змін до чинного законодавства в умовах воєнного стану спадкова справа заводиться за зверненням заявника будь-яким нотаріусом України незалежно від місця відкриття спадщини.
Скільки часу є у спадкодавців щоб подати заяву про прийняття спадщини чи відмову від неї?
На час воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється, але не більше як на чотири місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.
Як подати заяву про прийняття чи відмову від спадщини знаходячись за кордоном?
Перебуваючи поза межами країни, спадкоємець може скласти заяву про прийняття спадщини або відмову від її прийняття, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідчена. За кордоном нотаріальні дії вчиняють консульські установи або дипломатичні представництва України. Після цього заява надсилається поштою до будь якого державного або приватного нотаріуса на території України на вибір спадкоємця.
Інші аспекти спадкування в умовах воєнного стану
За відсутності доступу до Спадкового реєстру нотаріус заводить спадкову справу без використання реєстру та перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту протягом п’яти робочих днів з дня відновлення такого доступу. Відсутність доступу до Спадкового реєстру не може бути відмовою у прийнятті заяви про прийняття спадщини або відмову від неї.
У спадкових справах, відкритих без використання Спадкового реєстру, видача свідоцтв про право на спадщину можлива лише після реєстрації такої справи.
Оформлення спадкових прав на нерухоме майно у період воєнного стану здійснюють виключно нотаріуси, які включені до Переліку нотаріусів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України, якими в умовах воєнного стану вчиняються нотаріальні дії.