Фото без опису

У ст. 9 Закону України Про рослинний світ зазначається: «У порядку загального використання природних рослинних ресурсів громадяни можуть збирати лікарську і технічну сировину, квіти, ягоди, плоди, гриби та інші харчові продукти для задоволення власних потреб, а також використовувати ці ресурси в рекреаційних, оздоровчих, культурно-освітніх та виховних цілях».

Тому масово деревні соки мають право заготовляти лише постійні лісокористувачі, а також підприємці, які отримують для цього спеціальний дозвіл – лісовий квиток, який дає право на добування соку у відведених місцях (для цього виділяється ділянка у лісі, маркуються дерева, які можна використовувати для роботи) з дотриманням встановлених правил заготівлі.

Заготівля деревних соків у межах населених пунктів також є порушенням –  пункту 4.2 Правил утримання зелених насаджень в населених пунктах, відповідальність за яке передбачено ст. 152 КУпАП та тягне за собою накладення штрафу на громадян. 

Не потребують дозволу на спеціальне використання природних рослинних ресурсів (с.10 Закону України «Про рослинний світ»):

- власники земельних ділянок, на яких знаходяться об'єкти рослинного світу, крім тих, що занесені до Червоної книги України та Зеленої книги України;

- користувачі (в тому числі орендарі) земельних ділянок, які їм надано для цільового призначення (ведення селянського (фермерського) господарства, особистого підсобного господарства, колективного  садівництва, городництва, сінокосіння, випасання худоби, тощо.

Тобто заборона не стосується того випадку, коли ви збираєте березовий сік на власній присадибній ділянці.

Часто громадяни, збираючи сік самостійно, для власних потреб, можуть своїми діями спричинити загибель дерева. Зазвичай це стається тому, що люди не дивляться ні на вік дерева, ні на площі, де це можна робити. Як наслідок, у  стовбурі можуть розпочинатись процеси гниття, розвиток дереворуйнівних грибів і деревина втратить свої якості.